| Barge Name | KIRBY 21855 |
| Barge Type | PRESSURE |
| Length | 297 ' 0 " |
| Width | 50 ' 0 " |
| Height | 13 ' 0 " |
| Capacity | 21000 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | PS |
| Number of Tanks | 2 |
| Deadweight Tons | 2805 |
| Tank Material | CARBON STEEL |
| Bow/Stern Type | SR |
| Hull Type/Class | \ DS |
| Tow Configuration | LEAD |
| Date Built | 12/15/1966 12:00:00 AM |
| Builder | HOUSTON SHIPYARD |
| Former Name | COLUMBIA |
| Home Port | BENTON COUNTY, WA |
| COI Expiration Date | 7/20/2023 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | 7/1/2026 12:00:00 AM |
|
Barge Strappings
|
|
Certificate of Inspection
|
|
Piping Diagrams
|
|
Piping Test Letter
|
|
Security Plan
|
|
Temporary Certificate of Inspection
|
|
Transfer Procedure
|
| Draft | Tons |
| 7 ' 0 " | 1974 |
| 7 ' 6 " | 2178 |
| 8 ' 0 " | 2385 |
| 8 ' 6 " | 2594 |
| 9 ' 0 " | 2805 |
| 9 ' 6 " | 3019 |
| 10 ' 0 " | 3236 |
| 10 ' 6 " | 3455 |
| 11 ' 0 " | 3677 |
| 11 ' 6 " | 3901 |
| 12 ' 0 " | 4127 |
| 12 ' 6 " | 4357 |
| 13 ' 0 " | 4588 |