| Barge Name | KIRBY 8627B |
| Barge Type | Clean |
| Length | 118 ' 0 " |
| Width | 52 ' 6 " |
| Height | 12 ' 5 " |
| Capacity | 8592 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | 1-3 P&S |
| Number of Tanks | 6 |
| Deadweight Tons | 1400 |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Bow/Stern Type | BX |
| Hull Type/Class | II \ DS |
| Tow Configuration | |
| Date Built | 10/16/1970 12:00:00 AM |
| Builder | St. Louis Shipyard |
| Former Name | USL 448 |
| Home Port | NVDC |
| COI Expiration Date | 8/7/2014 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | 7/1/2026 12:00:00 AM |
|
Barge Strappings
|
|
Benzene Vapor Tightness Test
|
|
Certificate of Inspection
|
|
Mid Period
|
|
Piping Diagrams
|
|
Piping Test Letter
|
|
Security Plan
|
|
Temporary Certificate of Inspection
|
|
Vessel Response Plan Letter
|
| Draft | Tons |
| 7 ' 0 " | 1013 |
| 7 ' 6 " | 1110 |
| 8 ' 0 " | 1206 |
| 8 ' 6 " | 1303 |
| 9 ' 0 " | 1400 |
| 9 ' 6 " | 1497 |
| 10 ' 0 " | 1594 |
| 10 ' 6 " | 1690 |
| 11 ' 0 " | 1787 |
| 11 ' 6 " | 1884 |
| 12 ' 0 " | 1981 |