| Barge Name | KIRBY 30073 |
| Barge Type | TANK BARGE |
| Length | 297 ' 0 " |
| Width | 54 ' 5 " |
| Height | 12 ' 0 " |
| Capacity | 29387 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | 1,2,3 P/S |
| Number of Tanks | 6 |
| Deadweight Tons | 3358 |
| Tank Material | CARBON STEEL |
| Bow/Stern Type | SR |
| Hull Type/Class | \ DS |
| Tow Configuration | LEAD |
| Date Built | 8/14/2000 12:00:00 AM |
| Builder | TRINITY MARINE |
| Former Name | WTC 3004 |
| Home Port | UNKNOWN |
| COI Expiration Date | 7/1/2025 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | 2/3/2029 12:00:00 AM |
| Draft | Tons |
| 5 ' 0 " | 1432 |
| 6 ' 0 " | 1906 |
| 7 ' 0 " | 2386 |
| 8 ' 0 " | 2870 |
| 8 ' 3 " | 2991 |
| 9 ' 0 " | 3358 |
| 9 ' 3 " | 3481 |
| 10 ' 0 " | 3850 |
| 11 ' 0 " | 4346 |