| Barge Name | SMS 216 |
| Barge Type | TANK BARGE |
| Length | 195 ' 0 " |
| Width | 35 ' 0 " |
| Height | 12 ' 0 " |
| Capacity | 10156 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | 1-3 CENTER |
| Number of Tanks | 3 |
| Deadweight Tons | 1512 |
| Tank Material | CARBON STEEL |
| Bow/Stern Type | SR |
| Hull Type/Class | \ DS |
| Tow Configuration | LEAD |
| Date Built | 10/20/1999 12:00:00 AM |
| Builder | |
| Former Name | CTCO 216 |
| Home Port | NVDC |
| COI Expiration Date | 5/20/2025 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | 3/2/2029 12:00:00 AM |
| Draft | Tons |
| 7 ' 9 " | 1237 |
| 8 ' 0 " | 1292 |
| 8 ' 3 " | 1347 |
| 8 ' 6 " | 1401 |
| 8 ' 9 " | 1457 |
| 9 ' 0 " | 1512 |
| 9 ' 3 " | 1567 |
| 9 ' 6 " | 1623 |
| 9 ' 9 " | 1678 |