| Barge Name | HFL 435 |
| Barge Type | |
| Length | 297 ' 6 " |
| Width | 54 ' 0 " |
| Height | 12 ' 0 " |
| Capacity | 29802 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | |
| Number of Tanks | |
| Deadweight Tons | 3305 |
| Tank Material | |
| Bow/Stern Type | DR |
| Hull Type/Class | \ DS |
| Tow Configuration | |
| Date Built | 1/20/2012 12:00:00 AM |
| Builder | |
| Former Name | |
| Home Port | NVDC |
| COI Expiration Date | 3/23/2022 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | 3/2/2026 12:00:00 AM |
|
Barge Strappings
|
|
Benzene Vapor Tightness Test
|
|
Certificate of Inspection
|
|
Oil Pollution Emergency Plan
|
|
Piping Diagrams
|
|
Piping Test Letter
|
|
Security Plan
|
|
Transfer Procedure
|
|
Vessel Response Plan Letter
|
| Draft | Tons |
| 7 ' 0 " | 2334 |
| 7 ' 3 " | 2454 |
| 7 ' 6 " | 2575 |
| 7 ' 9 " | 2696 |
| 8 ' 0 " | 2817 |
| 8 ' 3 " | 2939 |
| 8 ' 6 " | 3061 |
| 8 ' 9 " | 3183 |
| 9 ' 0 " | 3305 |