| Barge Name | KIRBY 28011 |
| Barge Type | DS Units |
| Length | 297 ' 6 " |
| Width | 54 ' 0 " |
| Height | 12 ' 0 " |
| Capacity | 28939 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | 1-3 P & S |
| Number of Tanks | 6 |
| Deadweight Tons | 3265 |
| Tank Material | Carbon Steel |
| Bow/Stern Type | SR |
| Hull Type/Class | II \ DS |
| Tow Configuration | Lead |
| Date Built | 2/21/1996 12:00:00 AM |
| Builder | Trinity-Platzer Shipyard |
| Former Name | DXE 2953 |
| Home Port | NVDC |
| COI Expiration Date | 7/21/2021 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | 7/1/2023 12:00:00 AM |
| Draft | Tons |
| 7 ' 0 " | 2322 |
| 7 ' 6 " | 2554 |
| 8 ' 0 " | 2789 |
| 8 ' 6 " | 3026 |
| 9 ' 0 " | 3265 |
| 9 ' 6 " | 3507 |
| 10 ' 0 " | 3751 |
| 10 ' 6 " | 3997 |
| 11 ' 0 " | 4245 |
| 11 ' 6 " | 4495 |
| 12 ' 0 " | 4745 |