| Barge Name | FMT 3047 |
| Barge Type | |
| Length | 297 ' 6 " |
| Width | 54 ' 0 " |
| Height | 12 ' 0 " |
| Capacity | 33200 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | 1-3 P/S |
| Number of Tanks | |
| Deadweight Tons | 3651 |
| Tank Material | |
| Bow/Stern Type | BX |
| Hull Type/Class | \ DS |
| Tow Configuration | |
| Date Built | 3/21/2002 12:00:00 AM |
| Builder | |
| Former Name | |
| Home Port | NEW ORLEANS, LA |
| COI Expiration Date | 8/17/2028 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | |
|
Barge Strappings
|
|
Benzene Vapor Tightness Test
|
|
Certificate of Inspection
|
|
Piping Diagrams
|
|
Piping Test Letter
|
|
Transfer Procedure
|
|
Vessel Response Plan Letter
|
| Draft | Tons |
| 9 ' 0 " | 3651 |
| 9 ' 6 " | 3903 |
| 11 ' 6 " | 4904 |