| Barge Name | DBL 250 |
| Barge Type | |
| Length | 200 ' 0 " |
| Width | 42 ' 0 " |
| Height | 12 ' 0 " |
| Capacity | 11549 |
| Capacity UOM | BL |
| Tank Arrangement | |
| Number of Tanks | |
| Deadweight Tons | 1724 |
| Tank Material | |
| Bow/Stern Type | SR |
| Hull Type/Class | \ DS |
| Tow Configuration | |
| Date Built | |
| Builder | |
| Former Name | |
| Home Port | NVDC |
| COI Expiration Date | 5/12/2027 12:00:00 AM |
| CFR Expiration Date | |
|
Barge Strappings
|
|
Certificate of Inspection
|
|
Piping Diagrams
|
| Draft | Tons |
| 9 ' 0 " | 1724 |
| 9 ' 3 " | 1784 |
| 10 ' 7 " | 2113 |